Rozstępy - Usuwanie i Redukcja

Rozstępy - Usuwanie i Redukcja

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Jakie składniki można znaleźć w najpopularniejszych kremach na rozstępy?

Kremy na rozstępy, mimo szerokiej oferty, w wielu przypadkach mają dość zbliżone formuły. Zawierają listę czystych substancji, z których każdy ma inne zadanie, a wszystkie razem dbają o odpowiednie nawilżenie, elastyczność i jędrność skóry. W ten sposób zapewniają z jednej strony ochronę skóry przed rozstępami, a z drugiej pozwalają zmniejszać widoczne już rozstępy.

Bomba witaminowa

Skóra pod wieloma względami podobna jest do całego ustroju, do którego prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest odpowiednia dawka witamin i aktywnych substancji. Bardzo ważnie miejsce pod tym względem zawierają naturalne antyutleniacze, czyli witaminy: A, C i E.

Pierwsza z witamin, witamina A, jest szczególnie potrzebna osobom, które większą ilość czasu spędzają przy komputerze. Jej optymalna ilość wpływa na dobry wygląd skóry. Jest niezbędna do utrzymania właściwej kondycji naskórka, nabłonka śluzowego jamy ustnej, nosa, gardła, płuc, przewodu pokarmowego. Podstawowymi skutkami niedoboru witaminy A są: suche, łamliwe paznokcie, suche spojówki, oziębłość, bezpłodność, brak apetytu, uczucie zmęczenia, zły wygląd.

Natomiast witamina C jest niezbędna do neutralizowania działania wolnych rodników oraz do ochrony witaminy A przed utlenieniem. Z punktu widzenia ewentualnych rozstępów jest potrzebna do syntezy kolagenu. Jej obecność przyspiesza tworzenie kwasu hialuronowego, bez którego budowanie spoiwa między komórkami naskórka nie byłoby możliwe. Dostarczana skórze ma również inną prostą zaletę – poprawia wygląd – sprężystość i koloryt. Ma działanie przeciwzmarszczkowe, dodatkowo dbając o jędrność i elastyczność skóry.

Witamina E to kolejna substancja, która spowalnia proces starzenia się skóry. Znajduje szerokie zastosowanie przy leczeniu chorób skóry i przy przeciwdziałaniu jej zmianom. Korzystnie wpływa na mikrokrążenie, jednocześnie pobudza działania mające dbać o jędrność i napięcie skóry. Dzięki niej skóra staje się miękka i elastyczna, a przy tym dobrze nawilżona. Jest odporna na działanie wysokich temperatur, a przy tym chroni witaminy A i C przed utlenianiem. Dobrze dbać o jej dostarczanie również po to, by chronić skórę przed promieniowaniem UV.

Witamina E pod każdym względem zasłużyła sobie na miano witaminy młodości. Aktywnie niszczy bowiem wolne rodniki, chroniąc przed zbyt szybkim starzeniem się skóry. Niekiedy producenci dodają do kremów na rozstępy (np. Revitol Stretch Mark) witaminę D3, która ma pomagać w produkcji nowych komórek skóry, uczestnicząc w procesie regeneracji skóry. Wspomniany krem ma również w składzie witaminę B5, która poprawia strukturę tkanki łącznej i daje dobre warunki do wzrostu i regeneracji komórek skóry. Witamina ta jest potrzebna, według wielu źródeł, również do produkcji kolagenu i elastyny.

Wyciąg z aloesu zwyczajnego

Wyciąg z aloesu zwyczajnego (Aloe Vera), według licznych badań, czy prostych testów i doświadczeń użytkowniczek, pozytywnie wpływa na skórę, dbając o jej jędrność, napięcie i odpowiednie nawilżenie. Już od wielu lat wyciąg z aloesu stosowany jest jako środek do leczenia blizn i poprawy kondycji skóry. Składnik ten można znaleźć w produktach na rozstępy Mustela. Zawiera go również Revitol Stretch Mark.

Wyciąg z pestek grejpfruta

Wyciąg z pestek grejpfruta to prosty, a jednocześnie bardzo skuteczny środek, który wspomaga produkcję kolagenu i elastyny. W ten sposób pozytywnie wpływa na jej elastyczność i jędrność. Rozstępy na skórze się zmniejszają, a cera zyskuje, stając się bardziej odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, w tym na rozstępy.

Wyciąg z soi

Wyciąg z soi zawiera fitoestrogeny, które biorą udział w procesie produkcji włókien tworzących konstrukcję skóry. Wspomaga budowanie białka. Ma działanie przeciwzapalne, co pozwala na bieżąco reagować na wszelkie uszkodzenia skóry i uzupełniać pojawiające się braki. Wpływa na jędrność skóry, w ten sposób zapobiega powstawaniu rozstępów.

Jeśli przypatrzeć się bliżej, wyciąg z soi zawiera długą listę cennych substancji: witaminę B1, B2, PP, A, E, C i K, ale również koenzym Q oraz komplet biopierwiastków. Dzięki fitoestrogenom, doskonale wpływa na wygląd skóry. Ma działanie antyutleniające oraz neutralizujące działanie rodników nadtlenkowych. Pobudza produkcję kolagenu i elastyny, w sposób znaczący wpływając na wygląd skóry. Sprawdza się też w profilaktyce, dzięki poprawie napięcia i jędrności skóry, przeciwdziałającemu powstawaniu rozstępów.

Wyciąg z soi dodawany jest nie tylko do kremów na rozstępy, ale również balsamów, a nawet dostępny jest w formie ekstraktu.

Wyciąg z wąkrotki azjatyckiej

Wyciąg ten zawiera między innymi preparat o nazwie Scagel. Składnik ten pozwala zmniejszać rozstępy oraz poprawiać wygląd skóry. Dodatkowo otwiera drogę do wygładzania nierówności skóry i zmiękczania jej powierzchni. Wszystko to jest możliwe dzięki zawartości: kwasu madekassiowego, kwasu fenolowego, witamin, alkaloidów. Wszystkie składniki mają działanie przeciwzapalne, dodają jędrności skóry, nawilżają ją, wpływają pozytywnie na produkcję kolagenu. Z jednej strony można uzyskać efekt szybszego gojenia się ran, a z drugiej redukcji głębokości rozstępów.

Inne substancje

Kremy na rozstępy zawierają ponadto inne substancje, które podnoszą ich skuteczność. Trudno byłoby wymienić je wszystkie, jednak do najważniejszych należą niewątpliwie związki krzemu, które poprawiają nawilżenie skóry oraz chronią jej warstwy przed wolnymi rodnikami. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że stoją na straży nienaruszalności ciągłości tkanki łącznej, skutecznie ją regenerując. Są odpowiedzialne za odporność naskórka i skóry właściwej.

Krzem, o czym także warto pamiętać, uczestniczy również we wzroście włosa i paznokci. Bez niego nie można by było mówić o mineralizacji kości.

Ważne miejsce obok związków krzemu zajmują glikoproteiny, które są związkami białek złożonych oraz wielocukrów. Są one obecne w osoczu krwi, błonach komórkowych i erytrocytach. Uznane zostały za niezbędne do tego, by skóra mogła się regenerować i systematycznie odnawiać swoją strukturę.

W preparatach na rozstępy często stosuje się również masło shea, które ma właściwości łagodzące i zmiękczające. Można je znaleźć na przykład w kremie Pharmaceris.

Które kremy na rozstępy są najskuteczniejsze?

Najlepiej wybierać te kremy, które mają najwięcej substancji czynnych. Warto zwrócić uwagę na opinie oraz tam, gdzie to możliwe, zamówić próbkę produktu (by poznać konsystencję, zapach, w mniejszym stopniu skuteczność, bo tę ocenia się po kilku miesiącach) lub skorzystać z opcji zwrotu zakupionego kremu w przypadku niezadowolenia.

Należy przy tym pamiętać, że skuteczność zależy od rodzaju zmian, systematyczności w terapii oraz czasu stosowania danej kuracji. Należy trzymać się odgórnych zasad i wcierać preparat dwa razy dziennie, wykonując przy tym masaż (zaleca się, by trwał on od pięciu do piętnastu minut). Dzięki temu poprawia się mikrokrążenie i aktywne substancje mogą wniknąć głębiej pod skórę niż w sytuacji, gdybyśmy krem po prostu nakładali i lekko wklepali.

Dzięki temu poprawia się mikrokrążenie i aktywne substancje mogą wniknąć głębiej pod skórę niż w sytuacji, gdybyśmy krem po prostu nakładali i lekko wklepali.

Zaleca się również, by zawsze, kiedy to możliwe, próbować zapobiegać rozstępom. Szczególnie ważne jest to w okresie ciąży, karmienia piersią i w okresach wzmożonego rozwoju, w tym odchudzania się. Oczywiste jest to, także w tym wypadku, że łatwiej przeciwdziałać niż leczyć – łatwiej zapobiegać rozstępom niż je później usuwać.