Rozstępy - Usuwanie i Redukcja

Rozstępy - Usuwanie i Redukcja

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Jakie składniki zawierają kremy na rozstępy?

Jeżeli chcemy skutecznie walczyć z rozstępami powinniśmy już przy zakupie kremu zwrócić uwagę na jego skład. Jest to najważniejszy element preparatu. Nie warto jest inwestować w kosmetyki jedynie dla ich marki, ładnego opakowania, konsystencji czy zapachu. Wiadomo, że te czynniki również są dość ważnym elementem jednak nie powinniśmy z tego powodu przepłacać.

Na rynku kosmetycznym istnieje dużo kremów, które możemy stosować jako postępowanie profilaktyczne w zwalczaniu rozstępów.

Do najczęstszych związków aktywnych, które poprawiają jędrność, elastyczność, nawilżenie oraz kondycję skóry, a więc pomagają w walce z rozstępami należą:

  • ekstrakty z Centella asiatica (wąkrotka azjatycka),
  • wyciągi z soi,
  • związki krzemu tzw silanole,
  • glikoproteiny,
  • kwas mlekowy,
  • witaminy A,C E (antyutleniacze).

A jakie działanie maja wyżej wymienione składniki kremów na rozstępy?

Centella asiatica (wąkrotka azjatycka)

Wąkrotka azjatycka jest to smukła pełzająca bylina rosnąca wokół zbiorników wodnych. Roślina ta lubi wilgoć, aczkolwiek można ją spotkać w słonecznych miejscach wokół kamieni. Jest to zioło lecznicze występujące w Indiach, na Cejlonie i Madagaskarze oraz w strefach gorącego klimatu. Wąkrotka azjatycka jest to roślina o łodydze pełzającej, na której znajdują się węzły, z których wyrastają długoogonkawe, okrągłe liście o karbowanym brzegu. (dł. 2-6 cm i szer. 1-5 cm). Kwiatostan jest baldachokształtny, natomiast kwiaty są drobne, siedzące o kolorze białym, purpurowym lub różowym.

Surowcem jest ziele, które w swoim składzie zawiera kwasy triterpenowe (azjatykowy, 6 - hydroksyajatykowy i betulinowy) oraz ich estry, związki flawonoidowe, cukier, substancje gorzkie ( walerian ), kwasy , kamforę oraz olejki eteryczne. W olejku występują : waleriana, cyneol i niezidentyfikowane octany terpenów. Wąkrotka azjatycka jest także bogata w witaminy A, C, E, K oraz w magnez. Centella asiatica już od starożytnych czasów była stosowana w tradycyjnej indyjskiej medycynie w leczeniu patologicznych zaburzeń.

Centella asiatica znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Wykazuje ona silne działanie przeciwzapalne. Przeciwdziała także uszkodzeniom tkanki skóry w przebiegu starzenia. Dzięki zawartym w swoim składzie asiaticosydom, kwasie madecassowym i kwasie azjatyckim jest bogatym żródłem fitoestrogenów, które wpływają na metabolizm fibroblastów i syntezę włókien kolagenowych. Stymuluje ona również syntezę kwasu hialuronowego, który jest odpowiedzialny za nawilżenie skóry. Działa również korzystnie na mikrokrążenie. Wszystkie te cechy sprawiają, że Wąkrotke azjatycką możemy spotkać w kosmetykach przeciw rozstępom.

Wyciągi z soi

Soja należy do roślin strączkowych i jest najbogatszym źródłem białka roślinnego. Zawiera witaminy B1, B2, PP, A, E, C, K , koenzym Q, oraz komplet bipopierwiastków. Jest także bogata w izoflawony. Wyciągi z soi zawieraja fitoestrogeny, które wykazują silne działanie antyutleniające. Izoflawony zawarte w soi neutralizują szkodliwe działanie rodnika nadtlenkowego, który ma zdolnośc utleniania białka i fosfolipidów błon komórkowych. Oprócz tego działają przeciwzapalnie, pobudzają metabolizm fibroblastów, przez co aktywują synetzę kolagenu i elastyny oraz produkcję glikozoaminoglikanów. Wyciągi soi zawarte w kosmetykach poprawiają napięcie i jędrność skóry , dlatego są jak najbardziej wskazane do profilaktycznego postępowania w walce z rozstępami.

Związki krzemu (silanole)

Krzem jest makroelementem, który uczestniczy w procesach wzrostu włosów i paznokci. Ma też ogromne znaczenie w procesie mineralizacji kości. Jeśli chodzi o tkankę skórną, to nadaje jej strukturalną trwałość (odpowiada za sprężystość i elastyczność naskórka i skóry właściwej) oraz jest odpowiedzialny za odporność naskórka, błon śluzowych i tkanki łącznej. Krzem występuje we wszystkich tkankach i płynach ustrojowych. Zmniejsza on przepuszczalność naczyń włosowatych i przyśpiesza procesy gojenia. Jeśli chodzi o preparaty kosmetyczne to krzem występuje tu w postaci nieorganicznej krzemionki oraz krzemoorganicznych silikonów i silanoli.

Silanole powodują wzrost nawilżenia naskórka, chronią przed wolnymi rodnikami oraz regeneruja tkankę łączną. Oprócz tego pobudzają metabolizm fibroblastów i wpływają na regenerację włókien kolagenowych i elastycznych.

Glikoproteiny

Glikoproteiny są to wielocząsteczkowe związki białek złożonych i wielocukrów. Składnikiem niebiałkowym jest sacharyd, czyli grupa związków, która obejmuje wieloalkoholoaldehydy oraz substancje, które w wyniku hydrolizy uwalniają te związki lub ich pochodne. Glikoproteiny występują w osoczu krwi, erytrocytach, błonach komórkowych i tkance łącznej. Zalicza się też do nich owoalbuminę i kolagen. Są one odpowiedzialne za proces regeneracji i odnowę komórek skóry.

Witamina C

Neutralizuje działanie wolnych rodników. Regeneruje cząstki witaminy E, które uległy zniszczeniu podczas likwidacji wolnych rodników. Chroni witaminę A i E przed utlenianiem. Witamina C utrzymuje prawidłową budowę i czynności naczyń krwionośnych, jest niezbędna do syntezy kolagenu. Przyspiesza tworzenie kwasu hialuronowego, który jest odpowiedzialny za budowę spoiwa międzykomórkowego naskórka. Poprawia koloryt skóry. Chroni przed wolnymi rodnikami kolagen i elastynę, Działa przeciwzmarszczkowo, poprawia koloryt, jędrność i elastyczność skóry.

Witamina E

Witamina E ( tokoferol ) rozpuszcza się w tłuszczach i alkoholu. Wpływa na rozwój narządów płciowych , spowalnia proces starzenia się skóry. Swoje zastosowanie znajduje przy leczeniu chorób tkanki łącznej i zaburzeniach troficznych skóry. Oddziałuje ona korzystnie na mikrokrążenie. Jest odporna na działanie wysokiej temperatury. Ochrania witaminy A i C przed nadmiernym utlenianiem. Jej niedobór powoduje osłabienie działania synergistycznej witaminy A. Nazywana także „witaminą młodości” jest jednym z najważniejszych zmiataczy wolnych rodników, odpowiedzialnych za przedwczesne starzenie się organizmu. Dobrze wnika w skórę i odżywia ją, poprawia miękkość i elastyczność naskórka, działa nawilżająco. Zmniejsza wrażliwość skóry na promieniowanie UV.

Nawet jeżeli nie masz jeszcze rozstępów, ale jesteś w ciąży bądź liczysz się z szybką zmianą wagi powinnaś stosować tego typu kosmetyki profilaktycznie. Aplikację można rozpocząć już w momencie kiedy jeszcze nie obserwujemy zmian w obrębie skóry.