Rozstępy - Usuwanie i Redukcja

Rozstępy - Usuwanie i Redukcja

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Rozstępy na nogach

Rozstępy są problemem, który dotyka wiele osób. Są wśród nich nie tylko kobiety w ciąży, ale również młode osoby w wieku dojrzewania czy mężczyźni. Nieestetyczne prążki pojawiają się wszędzie tam, gdzie dochodzi do wzmożonego rozciągania skóry - powyżej granic wytrzymałości. Pojawiają się na brzuchu, ramionach i na nogach. Okazuje się, że w tym ostatnim przypadku rozstępy stają się powodem kompleksów. I ty borykasz się z rozstępami na nogach? Dowiedz się, skąd się biorą i czy można się ich skutecznie pozbyć. Poniżej znajdziesz wiele cennych wskazówek.

Skąd rozstępy na nogach?

Powstawanie rozstępów na nogach (przede wszystkim na udach oraz w okolicy łydek) związane jest z nadmiernym rozciąganiem się skóry - powyżej jej granic wytrzymałości. Jest to spowodowane zrywaniem włókien kolagenu. Dochodzi do tego na skutek niekorzystnego oddziaływania kortyzolu - hormonu stresu, który odpowiada za osłabienie kolagenu.

Jak zlikwidować rozstępy na nogach?

Na rozstępy w fazie zapalnej
Chcąc pokonać rozstępy na nogach, które znajdują się w fazie zapalnej, koniecznością jest szybka reakcja. Mówi się, że czerwone prążki (bo właśnie tak objawia się to stadium) nie lubią „terapii szokowej”. Warto więc ten fakt wykorzystać, by szybko i sprawnie pozbyć się problemu. W walce z czerwonymi rozstępami sprawdzą się przede wszystkim odpowiednie kosmetyki. Trzeba jednak pamiętać, że istotne znaczenie ma tutaj ich odpowiedni skład. Tylko obecność właściwych substancji aktywnych skutecznie upora się z nieestetycznymi prążkami. Warto zatem zwrócić uwagę na to, by w składzie kremów na rozstępy znalazły się substancje odpowiedzialne za produkcję kolagenu. Dobrze jest wziąć pod uwagę kosmetyki z wyciągiem z Centella Asiatica, glikoproteinami czy silanolami (związki krzemu). Istotne znaczenie ma również obecność witaminy E oraz witaminy A, które korzystnie wpływają na kondycję skóry, przyspieszając procesy regeneracji. Na czerwone rozstępy na nogach pomóc mogą również nieskomplikowane i nieinwazyjne zabiegi kosmetyczne. Wśród nich polecana jest mikrodermabrazja diamentowa. Jest to zabieg, który polega na silnym złuszczeniu naskórka - warstwa po warstwie. Wszystko odbywa się w sposób kontrolowany, dzięki temu zabieg jest skuteczny i bezpieczny. Dzięki mikrodermabrazji możliwe jest wygładzenie skóry, a więc i zmniejszenie widoczności rozstępów.

Na rozstępy w fazie bliznowacenia
Jeżeli rozstępy na nogach weszły już w fazę bliznowacenia, wówczas walka z prążkami nieco wydłuży się. Białe pasma nie znikają tak chętnie jak czerwone - są bardziej oporne. Wówczas koniecznością jest sięgnięcie po bardziej zaawansowane metody. Stosowanie kremów na rozstępy (np. Revitol Stretch Mark) jest jak najbardziej wskazane. Warto jednak mieć świadomość, że niekiedy zajdzie konieczność sięgnięcia po profesjonalne zabiegi, przeprowadzane w gabinecie dermatologii estetycznej. Zdaniem wielu osób dobre efekty przynosi peeling z wykorzystaniem kwasu TCA. Jest to substancja, która wykazuje silne działanie złuszczające. Im wyższe stężenie kwasu, tym lepsze efekty można osiągnąć. Jeśli rozstępy są dość świeże i niegłębokie, wówczas może wystarczyć nawet jeden zabieg (z kwasem o wysokim stężeniu), by uzyskać zadowalające efekty - do minimum zredukować widoczność prążków. Gdy rozstępy mają już kilka lat, wówczas dobrym sposobem na ich usunięcie będzie dermabrazja laserowa. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to zabieg dość kosztowny, a przy tym bardzo bolesny. Do tego stopnia, że jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Istotą działania tego zabiegu jest usunięcie wierzchniej warstwy skóry (tej z rozstępami) za pomocą specjalnego urządzenia laserowego. Emitowane promieniowanie doprowadza do odparowania uszkodzonych komórek, pozostawiając w stanie nienaruszonym te zdrowe. Zwykle po kilku tygodniach na nogach pojawia się „nowa skóra”, pozbawiona nieestetycznych prążków.

Rozstępom na nogach lepiej zapobiegać

Walka z rozstępami na nogach wcale nie jest łatwa. Dlatego też najlepszą radą jest niedopuszczanie do powstawania prążków. Istotne znaczenie ma tutaj stosowanie odpowiednich kosmetyków na rozstępy, szczególnie wtedy, gdy znajdujemy się w grupie ryzyka.