Rozstępy - Usuwanie i Redukcja

Rozstępy - Usuwanie i Redukcja

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Zabiegi na rozstępy - podstawowe informacje

Zanim opiszę dostępne metody radzenia sobie z rozstępami wytłumaczę co oznacza termin rozstępy. Ważna jest też informacja, że nie jest to taki defekt jak cellulit. Z „pomarańczową skórką” możemy wygrać, natomiast rozstępy są problemem który da się jedynie zmniejszyć. Ewentualnie usuniemy rozstępy za pomocą lasera lecz odbędzie się to z możliwym pozostawieniem blizn.

Rozstępy określa się jako defekty kosmetyczne; przerwę spoiny łącznej; równolegle, wrzecionowate pasma ścieńczałej, pomarszczonej skóry.

Zmiany początkowo są obrzękowe i wyniosłe następnie ulegają zanikowi. Moment w którym zaczynają się pojawiać odbywa się z reguły bez objawów. Jeżeli nie obserwujemy skóry możemy nie zauważyć tego procesu. Ewentualnie możemy odczuwać delikatny świąd. Rzadkością jest odczuwalny ból czy pieczenie.

Rozstępy powstają na płaszczyźnie skóry właściwej. Ich pojawienie powiązane jest z upośledzeniem komórek odpowiedzialnych za produkcję elastyny i kolagenu. Komórki te zwane są fibroblastami. Elastyna i kolagen (czyli białka) odpowiadają za elastyczność, sprężystość, jędrność i odpowiednie napięcie skóry. Pojawienie się rozstępów może być spowodowane zmianami hormonalnymi.

Jak ewoluują rozstępy?

Wyróżniamy dwie fazy wyglądy rozwoju rozstępów.

 • pierwsza faza jest to faza zapalna - rozstępy są koloru czerwonego, bądź podobnych odcieni gamy czerwieni, są ułożone równolegle. Jeżeli Twoje rozstępy właśnie tak wyglądają masz jeszcze dużą szansę na ich zmniejszenie i załagodzenie wyglądu skóry,
 • druga faza zwana jest fazą zanikową – tutaj możemy zaobserwować pozorną regenerację rozstępów. Zmiany ulegają zmniejszeniu i rozjaśnieniu. Wszystko spowodowane jest próbami regeneracji elastyny i kolagenu w skórze. Oczywiście nie ma możliwości powrotu do poprzedniego stanu skóry. Przerwana spoina łączna nie jest wstanie tak się zregenerować aby całkowicie zniwelować zaszłe zmiany. Podczas dotyku miejsca porytego rozstępami jesteśmy w stanie wyczuć nierówności na skórze i pomarszczenie. Jeżeli w tym momencie przystąpimy do „walki” rozstępami nie zlikwidujemy ich i nie poprawimy wyglądu skóry w tak szybkim czasie jak przy pierwszej fazie.

Kto może spodziewać się pojawienia rozstępów?

Obojętnie czy mamy 15 lat czy 30, czy jesteśmy kobietą czy mężczyzną – możemy mieć rozstępy. Najczęściej pojawiają się z powodu nieprzystosowania rozciągliwości skóry do zmieniającej się masy ciała, szczególnie w wzwyż, bądź szybkiego wzrostu. Dlatego też tego typu problem odnajdziemy u kobiet będących ciąży, nastolatków szybko rosnących/ tyjących, kobiet w okresie menopauzy, kulturystów oraz osób dorosłych z nadwagą.

Jeżeli osoba przez kilka lat przyjmuje leki steroidowe (np. maści stosowane przy alergiach i chorobach skóry), włókna kolagenowe słabną, skóra staje się cieńsza i tutaj też może pojawić się problem rozstępów. Skłonności dziedziczne, dieta uboga w cynk, bądź ta niskokaloryczna również ma powiązanie z rozstępami.

Gdzie ich szukać?

Raczej pojawiają się po obu stronach ciała, na dowolnym miejscu oprócz: stóp, rąk i twarzy. U kobiet występuje w obrębie bioder, piersi i części górnej ud. Natomiast u mężczyzn obejmuje okolicę krzyżowo-lędźwiową i obręcz barkową u mężczyzn uprawiających sporty. Na brzuchu mogą mieć wygląd wachlarzykowaty lub promienisty, na piersiach promienisty, na biodrach poprzeczny, natomiast w okolicy lędźwiowo - krzyżowej horyzontalny.

Jak zapobiegać?

Oczywiście w pewnym stopniu możemy zapobiec powstaniu rozstępów jednak na niektóre zmiany nie mamy wpływu tj. zmiany hormonalne, dziedziczność.

Pierwszym krokiem może być utrzymanie stałej wagi. Jeżeli nie będziemy nadmiernie tyć unikniemy wyniszczających diet nie dostarczających odpowiednich witamin (ważne są witaminy: E, A, B5 i PP) i minerałów (Zn i Si), efektu jojo i możliwości pojawienia się przerw spoiny łącznej. Jeżeli już zaczną pojawiać się rozstępy powinniśmy rozpocząć stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych tzn. balsamów i oliwek przeznaczonych dla tego defektu. Kosmetyki powinny być na bazie kolagenu, elastyny, biostymoliny, preparatów łożyskowych, witamin, alfahydroksykwasów, acetazolamidów, itd. Tutaj należy zachować systematykę, mobilizację i odpowiednie natłuszczenie skóry połączone z masażem a zdziałamy cuda.

Co powinny zawierać kosmetyki przeciw rozstępom?

 • związki krzemu – działają sprzyjająco na regenerację włókien elastycznych i kolagenowych, również działają zwalczająco na wolne rodniki,
 • kwas mlekowy – zmniejsza rogowacenie naskórka,
 • ekstrakt z Centella asiatica – jest źródłem fitoestrogenów, które pobudzają syntezę kolagenu,
 • pirogronian sodowy – działa stymulująco na aktywność fibroblastów,
 • wyciągi z soi – działa przeciwzapalnie, antyutleniająco i pobudzająco na fibroblasty,
 • witaminy A, C, E – mają właściwości antyoksydacyjne.

Zabiegi które pomogą nam w walce z rozstępami

 1. Domowe sposoby na problem rozstępów:
  • regularne złuszczanie naskórka za pomocą grubo i drobno ziarnistych pellingów,
  • ppalanie – opalenizna może zmniejszyć widoczność rozstępów a nawet usunąć te drobniejsze,
  • stosowanie kremów i emulsji- tego typu produkty powinny zmniejszyć rozstępy, nawilżyć, ujędrnić i upiekszyć skórę. Najlepiej kiedy zawierają składniki aktywne takie jak: olejek z dzikiej róży, masło kakaowe, olejek emu, olej rycynowy, olejek jojoba, witamine A, C i tłuszcz masłosza (shea butter).
  • masaż połączony z prysznicem, na zmianę ciepły i zimny (zwiększy to cyrkulację krwi) – kiedy bierzemy prysznic warto jest masować miejsca objęte zmianami, następnie bezpośrednio po kąpieli i wysuszeniu ciała (do 3 minut) wmasowywać odpowiedni krem.
 2. Zabiegi salonowe:

  Dość popularna jest mezoterapia. Polega na wstrzykiwaniu do uszkodzonych tkanek specjalnych koktajli. Składają się z różnych substancji, które mają na celu indukowanie odpowiedzi fibroblastów znajdujących się w skórze właściwej z regeneracją kolagenu.

  Taki zabieg można łączyć z peelingiem chemicznym z użyciem kwasu glikolowego. Jak działa kwas glikolowy? Zmniejsza on grubość warstwy rogowej, stymuluje produkcję nowych komórek naskórka i syntezę włókien kolagenowych w warstwie powierzchniowej skóry właściwej. Jeżeli zabiegi są powtarzane, prowadzi to do zgrubienia skóry właściwej i naskórka.

  Jak natomiast działa mikrodermabrazja? Jej zadaniem jest regeneracja i uelastycznienie skóry, pobudzenie produkcji elastyny i kolagenu a także pobudzenie krążenia. Zabieg mikrodermabrazji jest zabiegiem bezbolesnym i zupełnie bezpiecznym. Warstwa naskórka zostaje złuszczana sposobem mechanicznym przy użyciu specjalnego aparatu. Aparat ten wysysa i ściera stare, obumarłe komórki. Również można go połączyć z peelingiem glikolowym.

 3. Farmakologia:

  Stosowanie Retinoidów (tretinoina – znajduje się np. w Retin A). Składniki zapobiegają degradacji kolagenu, powodują normalizację procesów rogowacenia, stymulują fibroblasty do synyezy kolagenu, wpływają na procesy zapalne w skórze.

  Popularny jest również maść Vicks Vaporub. Jest to preparat złożony z olejków eterycznych. Substancjami czynnymi jest kamfora, mentol, olejek eukaliptusowy, tymol, olejek muszkatułowy, olejek terpentynowy i olejek cedrowy. W trakcie wcierania preparatu (najlepiej ręcznikiem po kąpieli) olejki wydzielają się dzięki czemu wzmagają krążenie krwi i dają uczucie ciepła.

 4. Chirurgia:
  • dermabrazja – W tym aparacie znajduje się wirująca głowica pokryta drobnymi, ostrymi elementami, których zadaniem jest ścieranie powierzchni skóry. Dermabrazję może wykonać chirurg plastyk. Zabieg odbywa się przy znieczuleniu ogólnym, ewentualnie miejscowym. Wszystko uzależnione jest od głębokości i rozległości zabiegu, stanu jak i wieku pacjenta,
  • endermologia jest masażem wykonywanym przy użyciu endermologii. Może być także nazywany lipomasażem. Wszystko dlatego, że jednym z jego efektów jest drenaż limfatyczny. Drenaż ten pozwala pozbyć się z organizmu toksyn a także rozbitych cząsteczek tłuszczu,
  • Laserowy zabieg usuwania rozstępów polega na złuszczaniu naskórka przez podgrzanie i odpreparowanie jego warstw. Taki zabieg wymaga kilkudniowej rekonwalescencji pacjenta, z powodu powstania dość bolesnej rany, która jest obrzęknięta, zaczerwieniona i pokryta strupem. Laserowe usuwanie rozstępów kosztuje około 1500 zł. Jeżeli rozstępy znajdują się na biodrach to cena wynosi około 1200zł, na brzuchu - 2000 zł brzuch, na łydkach -1300 zł, pośladki – 2000zł, 1500 zł piersi, a uda 2000 zł,
  • zlikwidować rozstępy można również poprzez ich wycięcie. Wycina się ten kawałek skóry który jest dotknięty defektem. Niestety po takim zabiegu musimy liczyć się z powstaniem blizny.

Rozstępy można również usunąć za pomocą kolagenu naturalnego. Jak to działa?

Włókna kolagenowe powinny zostać wzmocnione, ponieważ przy rozstępach są kruche a co za tym idzie są podatne na rozerwanie. Wzmocnimy je dostarczając kolagen z zewnątrz. Kolagen naturalny wzmacnia włókna elastyny i kolagenu, potrafi uelastycznić i poprawić strukturę skóry a nawet pobudzić fibroblasty do produkcji własnego kolagenu, wszystkie te czynniki spłycają istniejące rozstępy.

Mimo, że istnieje wiele sposobów na załagodzenie wyglądu skóry z rozstępami i ogólne poprawienie jej kondycji to większość osób, a w szczególności kobiet pozostają jedynie przy kremach drogeryjnych. Wszelkie specjalistyczne zabiegi są dość drogie ale czy nie warto zainwestować? Poprawić swój wygląd a w szczególności zwiększyć swoja pewność siebie i zadowolenie z ciała? Zapewne podliczając wydane kwoty na „kremy cud”, które nie przyniosły większych rezultatów będziemy żałować, że właśnie tej samej kwoty nie wydałyśmy na laserowe usunięcie defektu czy profesjonalne zabiegi w salonie kosmetycznym.